21 listopada 2018
jak odnaleźć siebie

Świadomość swoich mocnych stron jest niezbędna, szczególnie, gdy nadciągają ciemne chmury. Negatywna ocena pracy, poczucie niedopasowania lub niekompetencji to czynniki, które szczególnie mocno przyczyniają się do drastycznego spadku samooceny i to w sposób globalny, w odniesieniu do całej osoby. Dlatego też należy znać swoje mocne strony oraz prowadzić swój dziennik osiągnięć - one to będą stanowiły remedium na kryzysowe frustracje. Będą także podstawą oceny, czy wykonywana praca jest zgodna z naturalnymi predyspozycjami.

 

Warto także posiadać świadomość swoich słabych stron, szczególnie tych, które utrudniają realizację zamierzonych celów. Ich znajomość będzie pomocna dla opracowania planu pracy nad sobą.  Dobra motywacja oraz metoda małych kroków przyniosą efekty nawet przy dużych wyzwaniach.  

 

Jak poznać siebie aby nie pozostawać w kręgu własnych niezweryfikowanych wyobrażeń?  Pytać innych ze swojego otoczenia i dążyć do uzupełnienia Okien Johari. Okna Johari to matryca, w której mieszczą się informacje o sobie ujęte w cztery kategorie: a) znane sobie i innym, b) znane sobie ale dla innych niewidoczne, c) znane innym ale sobie nieuświadamiane i d) nieznane sobie ani innym czyli wielka niewiadoma.  

 

Jak jeszcze ustrukturalizować wiedzę o sobie?  Na rynku dostępnych jest wiele testów, głównie wywodzących się z teorii Junga i opracowanych na Zachodzie, a następnie przystosowywanych do środowisk lokalnych.  Ja jednak polecam rodzimy FRIS bazujący na psychologii poznawczej, o którym szerzej w kolejnych "kropelkach". Warto posiadać swój indywidualny profil także na potrzeby podbudowania zaniżonej kryzysem samooceny. Raport FRIS wskazuje nie tylko na znaczenie indywidualnych mocnych stron ale także pokazuje, jak niezbędne są one w pracy zespołowej, jak trudno byłoby funkcjonować jednorodnemu zespołowi osób o takich samych profilach.

 

Źródłem pewności siebie jest wynikająca ze samoświadomości samoakceptacja. Zgoda na siebie. I zgoda na innych. Zalety w jednym obszarze wiążą się z niedostatkami w innym. To także akceptacja faktu, że są obszary, w których inni wiodą prym oraz odwaga, by wspierać się ich talentami w dążeniu do osiągania zamierzonych celów. O skuteczności zespołu stanowi konglomerat różnorodnych, uzupełniających się i współpracujących ze sobą talentów. Pewność siebie wynika także ze świadomości stanowienia istotnego, niezbędnego i wyjątkowego elementu tego zespołu.

Kropelki samoświadomości

Umów się na pierwsze spotkanie GRATIS!

wykonanie Joanna Lewandowska @ 2016 wszelkie prawa zastrzeżone.

Telefon
wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Kontakt:

 

Maria Sobecka tel. 501 220 253